Informacje ogólne​

W Dąbrówce powstało nowoczesne przedszkole integracyjne
Przedszkole integracyjne w Dąbrówce jest już gotowe. Jest to jedna z najważniejszych i największych inwestycji zrealizowanych na terenie gminy Rzezawa w ostatnich latach. Na utworzenie przedszkola przeznaczono około 3 mln zł. Większość tej kwoty pochodzi z otrzymanych dotacji, które opiewają w sumie na ponad 2 mln zł.
 
Długo wyczekiwana inwestycja
 
Na budowę nowoczesnego przedszkola w Dąbrówce mieszkańcy czekali od wielu lat. Obecna jego siedziba, która mieści się w jednym z budynków parafialnych, jest już bowiem zbyt ciasna. Posiada ona także bariery architektoniczne. Dlatego Wójt Gminy Rzezawa Mariusz Palej podjął decyzję o przebudowie części budynku Publicznej Szkoły Podstawowej im. Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Dąbrówce na przedszkole. Realizacja tej inwestycji była dla niego sprawą priorytetową. – Dąbrówka, jak i sąsiednie miejscowości intensywnie się rozbudowują. Przybywa tam mieszkańców, a co za tym idzie także dzieci. Dlatego chcieliśmy zapewnić im jak najlepsze warunki do wszechstronnego rozwoju - mówi Mariusz Palej.
 
Sprawna realizacja inwestycji
 
Na początku marca 2018 roku została podpisana umowa przez Wójta Gminy Rzezawa na opracowanie dokumentacji projektowej inwestycji. Trzy miesiące później dokument był już gotowy. Projekt koncepcyjny przebudowy części budynku Zespołu Szkół w Dąbrówce na przedszkole integracyjne już wtedy robił ogromne wrażenie.  
 
Kilka miesięcy później inwestycja mogła wreszcie ruszyć. We wrześniu 2019 roku została podpisana umowa przez Wójta Mariusza Paleja na kompleksową przebudowę budynku w Dąbrówce na przedszkole integracyjne. Odbyło się wtedy także przekazanie terenu pod budowę. Tym samym zapowiedzi  nowego przedszkola, którego utworzenie do tej pory pozostawało wyłącznie w sferze marzeń, stało się rzeczywistością.
 
Inwestycja wsparta potężnymi dotacjami
 
Sprawną realizację inwestycji w Dąbrówce umożliwiły otrzymane dotacje przez Gminę Rzezawa na ten cel. Jeszcze przed przystąpieniem do prac budowlanych zadanie to zostało wsparte dofinansowaniem z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będących w dyspozycji Województwa Małopolskiego w kwocie 122 tys. zł. Kilka miesięcy później z tego samego źródła Gmina Rzezawa otrzymała blisko 365 tys. zł dotacji. Budowa nowej siedziby przedszkola integracyjnego w Dąbrówce została wsparta ponadto potężnym dofinansowaniem w wysokości około 1,7 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.
 
Przedszkole na miarę XXI wieku
 
Obiekt nowego przedszkola to trzykondygnacyjny budynek wolnostojący. Jakichś czas temu docieplone zostały w nim ściany i strop oraz wymieniona stolarka okienna i drzwiowa. Wymieniono także jego pokrycie dachowe.
 
Na jego parterze zostały utworzone dwie nowoczesne sale przedszkolne, a także szatnie, łazienki oraz sala do rehabilitacji. Na pierwszym piętrze mieści się natomiast m.in. kuchnia, stołówka, świetlica i sala rekreacyjna. Na drugim piętrze powstały natomiast trzy nowoczesne sale dydaktyczne wraz z pokojem pedagoga i toaletami. Warto również podkreślić, że w budynku zamontowano windę towarową.
 
Cały budynek przedszkola w Dąbrówce jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dzięki budowie windy do przewozu osób będą one miały dostęp do wszystkich pomieszczeń znajdujących się w obiekcie. To jednak nie wszystko. Do budynku przedszkola została zamontowana specjalna pochylnia, a w jego wnętrzu pojawiły się pochwyty ścienne. Ponadto na każdej jego kondygnacji powstała toaleta dla osób niepełnosprawnych. Opracowane zostały także różne schematy kolorystyczne wnętrz, co ma ułatwić poruszanie się po budynku osobom niewidomym i słabowidzącym. Na drzwiach do poszczególnych pomieszczeń pojawiły się natomiast tabliczki z alfabetem Braille’a.
 
Nowe przedszkole w Dąbrówce to wiec niezwykle nowoczesny obiekt, z którego Gmina Rzezawa może być niezwykle dumna. Zapewni on dzieciom doskonałe warunki do rozwoju i nauki. - Jestem bardzo szczęśliwy z wykonania tej inwestycji. To z całą pewnością jedno z najważniejszych zadań zrealizowanych na terenie naszej gminy. Zapowiedzi budowy nowej siedziby przedszkola to nie były słowa rzucane na wiatr. Dzisiaj możemy cieszyć się z jednego z najnowocześniejszych przedszkoli w regionie. Ogarnia mnie z tego powodu ogromna duma. Realizując inwestycję w Dąbrówce pokazaliśmy, że niemożliwe nie istnieje - podkreśla Wójt Gminy Rzezawa Mariusz Palej.
 
Już wkrótce, jeżeli tylko pozwoli na to sytuacja pandemiczna, w nowej siedzibie przedszkola w Dąbrówce ruszą zajęcia dla nowo utworzonego oddziału integracyjnego. Od września do placówki zostaną natomiast przeniesione już wszystkie dzieci ze starej siedziby.
 
 
    


 
Roboty budowlane w toku