Dofinansowanie dla pracodawców
Dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników
Wnioskodawca :
Pracodawcy, którzy zawarli z młodocianymi pracownikami zamieszkałymi na terenie Gminy Rzezawa umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego lub nauki zawodu.
Tok postępowania:
- W ciągu miesiąca od zawarcia z młodocianym pracownikiem umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego pracodawca zobowiązany jest zawiadomić Wójta Gminy Rzezawa w celu zabezpieczenia środków na dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych.
- Pracodawca składa w terminie 3 miesięcy od ukończenia przez młodocianego pracownika nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy wniosek do Wójta Gminy Rzezawa – Rzezawa, ul. Długa 21, pok. Nr 15.
Do wniosku należy dołączyć kopie:
- dokumentów potwierdzających, że pracodawca lub osoba prowadząca kształcenie w imieniu pracodawcy albo osoba zatrudniona u pracodawcy posiada kwalifikacje wymagane do prowadzenia przygotowania zawodowego młodocianego wraz z potwierdzeniem zatrudnienia takiej osoby oraz zaświadczenie określające staż pracy instruktora przygotowania zawodowego – jeśli z przepisów to wynika,
- umowy o pracę zawartej z młodocianym pracownikiem w celu przygotowania zawodowego,
- dyplomu, świadectwa lub zaświadczenia potwierdzającego, że młodociany pracownik ukończył naukę zawodu lub przyuczenie,
- upoważnienia pracodawcy do poświadczenia dokumentów za zgodność z oryginałem, w przypadku gdy poświadczenia dokonuje inna osoba niż pracodawca,
- pełnomocnictwa, jeżeli wnioskodawca reprezentowany jest przez inną osobę.
Dofinansowanie udzielane podmiotowi prowadzącemu działalność gospodarczą w rozumieniu art. 2 pkt 17 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1808 i 1948), stanowi pomoc de minimis udzielaną zgodnie z warunkami określonymi w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 352 z 24.12.2013, s. 1) lub rozporządzeniu Komisji (UE) nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym (Dz. Urz. UE L 352 z 24.12.2013, s. 9).
Zgodnie z art. 37 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2016r. poz. 1808 ze zm.) podmiot ubiegający się o pomoc de minimis jest zobowiązany do przedstawienia podmiotowi udzielającemu pomocy informacji niezbędnych do udzielenia pomocy de minimis.
W związku z powyższym do wniosku o dofinansowanie wnioskodawca oprócz w/w dokumentów jest zobowiązany przedłożyć dodatkowo:
formularz informacji przedstawionych przy ubieganiu się o pomoc de minimis,
zaświadczenia o pomocy de minimis, otrzymane w roku, w którym pracodawca ubiega się o pomoc oraz w ciągu 2 poprzedzających lat, albo oświadczenia o wielkości pomocy de minimis otrzymanej w tym okresie albo oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie,
Wniosek bez załączonych potwierdzeń spełnienia wszystkich warunków lub złożony po terminie nie będzie rozpatrywany.